Każdego roku, 9 maja, obchodzimy Dzień Europy – święto europejskich państw i oficjalny symbol Unii Europejskiej. Dzień, w którym podkreśla się wartości takie jak pokój, wolność oraz jedność. Skąd właściwie wzięło się to ważne święto?
Skutki II wojny światowej długo rzucały cień na Europę. Uznano wówczas, że jedynie współpraca pozwoli na uniknięcie podobnych globalnych konfliktów w przyszłości, co więcej poprawi także sytuację życiową społeczeństw. Dokładnie 73 lata temu, 9 maja 1950 r., w życie wszedł Plan Schumana, czyli plan wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS).
EWWiS, która założona została przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy oraz Włochy była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską.
Zjednoczenie państw i wspólne wysiłki w tworzeniu lepszego jutra, nie tylko uświadomiły całej Europie, jak ważna jest międzynarodowa współpraca, ale ostatecznie przyczyniły się do powstania Unii Europejskiej w aktualnej odsłonie.
Polska dołączyła do Unii Europejskiej 19 lat temu – 1 maja 2004 r., na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Dzięki członkostwu nasze państwo ma możliwość wpływania na decyzje podejmowane na forum UE.